Ugrás a fő tartalomra

Tisztelt Felhasználó!

Az Ön által használt böngésző elavult, javasoljuk, hogy oldalunkat a megfelelő vizuális megjelenés érdekében korszerűbb (pl.: chrome, firefox, edge, stb.) böngésző használatával keresse fel ismét!

Megértését és együttműködését köszönjük!

Fővárosi Vízművek Zrt.

Számlázás, számlamagyarázat

Egyszerű, biztonságos, könnyen kezelhető, környezetkímélő – csak néhány az elektronikus számla előnyei közül.

Az elektronikus számlázás lehetősége minden ügyfelünk számára díjmentesen elérhető. Lakossági ügyfeleink részéről a szolgáltatás bármikor visszamondható, melyet követően visszatérhet a papíralapú számlázásra.

Nem lakossági felhasználók számára számláinkat elsődlegesen elektronikusan állítjuk ki, és a Hivatali kapu / Cégkapu elérhetőségükön, vagy – regisztrált ügyfeleink esetén – az online ügyfélszolgálaton mutatjuk be az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások szabályairól szóló jogszabályoknak megfelelően.

Váltson Ön is elektronikus számlázásra!

Az elektronikus számlázás előnyei

  • az elkészült számláiról e-mailben kap értesítést,
  • nem kell a kézbesítési idővel számolnia, ugyanis az elkészült számláit a számlakészítés napján azonnal megkaphatja és megtekintheti,
  • számláit elektronikus formában tekintheti meg, elmentheti és biztonságos, online (bankkártyás, átutalás) fizetési módokon gondoskodhat azok kiegyenlítéséről akár csak két kattintással,
  • az érkező számlái nem keverednek el, régi számlái nem foglalnak helyet, átláthatóan, rendszerezetten visszakereshetőek és nyomon követhetőek,
  • az elektronikus számla használatával Ön is hozzájárul a környezet védelméhez.

Váltson Ön is elektronikus számlázásra!

Regisztráljon, majd bejelentkezés után a Számlázási mód beállítása menüpontban válassza az elektronikus számlázást! Amennyiben a számla eredeti példánya elektronikusan készült, a letölthető számlakép elektronikus aláírással és a kiállítás időpontját hitelesítő időbélyegzővel rendelkezik, így az elektronikus formában hiteles. Az elektronikusan kiállított számlák a megjelenítés menüpontban már hiteles példányként letölthetőek.

Amennyiben a fogyasztást Önnek a Díjbeszedő Holding Zrt. számlázza, a felhasználással kapcsolatos számlázási információkat a Díjnet rendszerén keresztül tudja lekérni.

A vízdíj összetétele

A víziközmű-szolgáltatás díja alapdíjból és a fogyasztással arányos díjból álló kéttényezős díj, melyekről részletesen a Szolgáltatások díjszabása menüpont alatt tájékozódhat, erre a linkre kattintva.

Az alapdíjat vízbekötésenként, a tárgyhó első napján az adott felhasználási helyen fogyasztó felhasználó, teljes tárgyhavi összegben fizeti az alábbiak szerint:

  • Nem lakossági felhasználás esetén a fogyasztásmérő berendezések átfolyási átmérője szerint, a Vksztv. 63. § (2) – (3) bekezdése alapján. Nyilvántartásunkban szereplő saját mérőátmérőjüket ellenőrizhetik az online ügyfélszolgálatunkon a felületre történő belépést követően, a Szerződések/Adatok menüpontban. 
  • Lakossági felhasználás esetén a 2013. január 31-én alkalmazott, az adott települési önkormányzat által rendeletben meghatározott, illetve jogszabály által meghatározott mértékben korrigált díj.

Vízdíjszámla

Számlaképünk minden esetben az egységes közszolgáltatói számlaképről szóló 2013. évi CLXXXVIII. törvénynek megfelelően kerül bemutatásra.

További tudnivalók a számlázási rendszerünkről:

Társasházak számlázása

Társasházi bekötési mérők esetén társaságunk kéthavonta küld vízdíjszámlát, mely a kéthavi leolvasások, vagy felhasználói diktálás alapján készül el. Amennyiben a leolvasás meghiúsul és a társasház részéről sem érkezik mérőállás diktálás, arányosítással, a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján készítjük el a számlát. 

Amennyiben a társasház rendelkezik számlázásba vett lakás-mellékvízmérőkkel, úgy a mellékvízmérőre kiszámlázott fogyasztás a bekötési vízmérőből levonásra kerül. 

A társasházak számlázásával kapcsolatosan az alábbiakban talál részletes információt:

Családi házak számlázása

Társaságunk a családi házas fogyasztói körben évi egyszeri leolvasást és kéthavi számlázást alkalmaz.

Az éves számlázási cikluson belül öt részszámlát küldünk, ezt követően a ciklus végén, azaz évente egyszer leolvassuk a vízmérőt. A leolvasott érték alapján társaságunk úgynevezett elszámoló számlát készít, amely a ténylegesen felhasznált vízmennyiség és a részszámlákon feltüntetett értékek különbözetét tartalmazza. Amennyiben sikertelen a leolvasás, akkor az elszámoló számlában becslés alapján kerül meghatározásra az éves fogyasztás.

Társaságunk évente felülvizsgálja a részszámla-értéket, és amennyiben módosítást javasol, a vízdíjszámlával együtt tájékoztatja a fogyasztót az új megajánlott értékről. Önnek ekkor is, ahogy az év bármely szakaszában lehetősége van a fogyasztói szokásainak megfelelően a részszámla érték módosítására. Online ügyfélszolgálatunkon akár a nyári magasabb vízfelhasználásának megfelelően, rugalmasan módosíthatja a számlázás alapjául szolgáló részértéket. Amennyiben nem érkezik visszajelzés részérték-megajánló levelünkre, a módosított részértéket elfogadottnak tekintjük.

Fogyasztóinknak természetesen lehetőségük van a részérték helyett a tényleges mérőállás bediktálásra online ügyfélszolgálatunkon is a diktálási időszakban, melyről a számlákon találnak információt. Ebben az esetben az elszámolást a bediktált értéknek megfelelően, a valós adatoknak megfelelően végezzük el.

Az agglomerációs településeken (Biatorbágy, Budakeszi, Dunabogdány, Halásztelek, Százhalombatta, Szigetszentmiklós, Tököl) társaságunk évi egyszeri leolvasást és kéthavi számlázást alkalmaz. Az éves számlázási cikluson belül öt részszámlát küldünk, ezt követően a ciklus végén, azaz évente egyszer leolvassuk a vízmérőt. A leolvasott érték alapján társaságunk úgynevezett elszámoló számlát készít, amely a ténylegesen felhasznált vízmennyiség és a részszámlákon feltüntetett értékek különbözetét tartalmazza. Amennyiben sikertelen a leolvasás, akkor az elszámoló számlában becslés alapján kerül meghatározásra az éves fogyasztás.

Évente egy alkalommal a kötelező éves leolvasás alapján készül az elszámolás, azonban ügyfeleinknek ebben az időszakban is lehetőségük van mérőállásuk online diktálására a mérőről készült fotó csatolásával online ügyfélszolgálatunkon vagy az Otthon+ alkalmazáson keresztül.

A kötelező éves leolvasási időszakokról a számlája tájékoztató adataiban, ide kattintva az online ügyfélszolgálatunkon regisztrált ügyfélként, vagy ide kattintva a Mérők, leolvasás, fogyasztás menüpontban tájékozódhat.

Mellékvízmérővel rendelkező családi házak számlázása

Lakás-mellékvízmérővel és locsolási vízmérővel rendelkező ügyfeleinknek társaságunk kéthavonta küld vízdíjszámlát. Sikertelen leolvasás vagy kimaradt mérőállás bediktálás esetén arányosítással, a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján készítjük el a számlát.

Amennyiben a locsolási mellékmérőkre nem érkezik leolvasás és fogyasztó általi diktálás, ezek hiányában azokra locsolási kedvezményre feljogosító fogyasztást nem számolunk el.

Évente egy alkalommal az éves leolvasás alapján készül el az elszámolás, azonban ügyfeleinknek ebben az időszakban is lehetőségük van mérőállásuk online diktálására a mérőről készült fotó csatolásával online ügyfélszolgálatunkon vagy az Otthon+ alkalmazáson keresztül.

Lakás-mellékvízmérők számlázása

Lakás-mellékvízmérővel rendelkező ügyfeleinknek társaságunk kéthavonta küld vízdíjszámlát, évi egyszeri leolvasást és kéthavi számlázást alkalmaz. Az éves számlázási cikluson belül öt részszámlát küldünk, ezt követően a ciklus végén, azaz évente egyszer leolvassuk a vízmérőt. A leolvasott érték alapján társaságunk úgynevezett elszámoló számlát készít, amely a ténylegesen felhasznált vízmennyiség és a részszámlákon feltüntetett értékek különbözetét tartalmazza. Amennyiben sikertelen a leolvasás, akkor az elszámoló számlában becslés alapján kerül meghatározásra az éves fogyasztás.

Évente egy alkalommal a kötelező éves leolvasás alapján készül az elszámolás, azonban ügyfeleinknek már ebben az időszakban is lehetőségük van mérőállásuk online diktálására a mérőről készült fotó csatolásával online ügyfélszolgálatunkon vagy az Otthon+ alkalmazáson keresztül.

A kötelező éves leolvasási időszakokról a számlája tájékoztató adatainál, ide kattintva az online ügyfélszolgálatunkon olvashat, vagy a erről a linkről, a Mérők, leolvasás, fogyasztás menüpontban további információk állnak rendelkezésére a leolvasási időszakról.

A mellékmérős ügyintézési díj 0 m3 elszámolás esetén is számlázásra kerül.

A budapesti és budaörsi lakás-mellékvízmérők számlázását társaságunk megbízásából a Díjbeszedő Holding Zrt. végzi.

Miért van szükség a főmérős számlázásra, ha mindenkinek van lakás-mellékmérője?

A vízdíjszámlázás alapja az 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet alapján, a bekötési vízmérő által mért mennyiség.
A lakás-mellékvízmérő csak az ingatlanon belüli költségmegosztásra szolgál. Vannak olyan okok - így például a mellékvízmérők által nem mért szakaszon vételezett vízmennyiség, a belső hálózat sérüléséből fakadó veszteség, a mellékvízmérők nagyobb pontatlansága - amelyek elengedhetetlenné teszik a főmérős számlázást.

Milyen vízdíjfizetési lehetőségeik vannak egy társasházon belüli fogyasztónak?

Minden esetben a társasházi alapító okiratban meghatározott módon, de a következő lehetőségek vannak:
  • vagy a felszerelt és társaságunk által számlázásba vett mellékmérők jelzése szerint
  • vagy a felszerelt egyedi elszámolású mérők alapján,
  • vagy a társasház döntése alapján általány díj szerint.

Miért nem számlázható külön a közösen használt helyiségekben felhasznált vízmennyiség (WC; kerti csap stb.)?

Az egyes ingatlanokon belüli vízdíjmegosztásra önálló bérleményként, illetve telekkönyvi albetétként (pl. önálló lakás) van lehetőség. A közös használatú helyiségek (közös WC) e feltételnek nem felelnek meg, az ott elfogyasztott vízmennyiség ugyanis közösségi fogyasztásnak minősül, így a díjfizetési kötelezettség is a közösséget terheli.

Mit lehet tenni, ha a tulajdonostársak nem járulnak hozzá a mellékvízmérő számlázási nyilvántartásba vételéhez?

Peres úton bírósági segítséget lehet kérni a saját fogyasztás mérési jogának érvényesítésére.

Ha a Díjbeszedő Zrt. számlatartozást jelez, miért nem lehet azt a Fővárosi Vízműveknél rendezni?

Társaságunk a Díjbeszedő Holding Zrt.-t bízta meg a fogyasztók folyószámlájának kezelésével, a vízfogyasztás számlázásával, és a vízszolgáltatás ellenértékének beszedésével. Vagyis a tartozást a számlakibocsátóhoz kell befizetni.

Mi történik akkor, ha a fogyasztó a vízdíjat a számlán megjelölt határidőre nem egyenlíti ki?

Ebben az esetben a Fővárosi Vízművek Zrt. vagy a Díjbeszedő Holding Zrt. levélben értesíti a fogyasztót az elmaradásról és a tartozás után a szolgáltatási szerződésben, illetve a Ptk. rendelkezései szerinti késedelmi kamatot számít fel.

Mi történik akkor, ha a tartozást a fogyasztó ezután sem rendezi?

A Fővárosi Vízművek Zrt. vagy a Díjbeszedő Holding Zrt. ismételten felszólítja a fogyasztót az értesítő levélben szereplő tartozásra, illetve a keletkezett újabb tartozásai rendezésére. Ha ez a fizetési felszólítás is sikertelennek bizonyul, a Fővárosi Vízművek Zrt. a gazdálkodó fogyasztót az ivóvíz-szolgáltatásból kizárhatja, a lakossági fogyasztó vízfogyasztását korlátozhatja, vagy fizetési meghagyás kibocsátásával a tartozás rendezését jogi útra terelheti. A fizetési meghagyásra adott ellentmondás esetén a tartozást peresíti.

A Fővárosi Vízművek Zrt. a követeléseket engedményezéssel átadhatja a DHK Hátralékkezelő és Pénzügyi Szolgáltató Zrt. részére.

Gazdálkodó szervezeteknek és intézmények számlázása

Gazdálkodó szervezetek esetén – a fogyasztás mértékétől függően – társaságunk havonta  vagy évente egyszer végez leolvasást. 

Havi leolvasás esetén számlát havonta állítunk ki, mely minden esetben elszámoló számla, és a fogyasztást a leolvasott (vagy ügyfél által bediktált) mérőállás alapján, ennek hiányában becslés alapján állapítjuk meg.  A becslés (arányosított mérőállás) a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján kerül kiszámításra.

Éves leolvasás esetén havonta állítunk ki számlát, ebben az esetben a számlázott fogyasztást az alábbi módok egyikén állapítjuk meg:

  • Az ügyfél által bediktált mérőállás alapján állapítjuk meg a fogyasztást, ha az ügyféltől érkezik mérőállás bejelentés.
  • Részszámlát állítunk ki, a beállított részérték alapján, ha nincs éves leolvasási időszak és ügyfél általi mérőállás bejelentés sem érkezett.
  • A leolvasó által leolvasott mérőállás alapján állapítjuk meg a fogyasztást az éves leolvasási időszakot követően, ha az ügyféltől érkezik mérőállás bejelentés.
  • Arányosított (korábbi időszakok alapján becsült) mérőállás alapján állapítjuk meg a fogyasztást, amennyiben az éves leolvasás sikertelen volt és az ügyféltől sem érkezik mérőállás bejelentés.

Locsolási vízmérőre a társaságunk általi leolvasás és felhasználó általi diktálás hiányában kizárólag nulla fogyasztást számolunk el.

A leolvasásról és a diktálási időszakokról bővebben ide kattintva, a Mérők, leolvasás, fogyasztás menüpontban olvashat. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk, ezen a linken tudja online ügyfélszolgálatunkon megtekinteni, hogy mikor van lehetősége diktálni.

A gazdálkodó szervezetek és intézmények számlázásával kapcsolatosan az alábbiakban talál részletes információt: