Ugrás a fő tartalomra

Tisztelt Felhasználó!

Az Ön által használt böngésző elavult, javasoljuk, hogy oldalunkat a megfelelő vizuális megjelenés érdekében korszerűbb (pl.: chrome, firefox, edge, stb.) böngésző használatával keresse fel ismét!

Megértését és együttműködését köszönjük!

Fővárosi Vízművek Zrt.

Házi praktikák, tanácsok

Házi praktikák a vízminőség megőrzésére

  • A víz forralása csak bizonyos esetekben, például mikrobiológiai problémák esetén lehet hasznos ahhoz, hogy a vízminőséget javítsuk, kémiai paraméterek esetén azonban még további problémát is okozhat, hiszen a párolgás hatására a kémiai anyagok töményednek, feldúsulnak.
  • Ha néhány napig nem használjuk a vezetékes ivóvizet (pl. utazás miatt), csak azt követően javasolt azt ételkészítésre, ivásra használni, hogy a pangó vizet 1-2 percen át kifolyattuk a csapból.
  • Magyarországon a víz igen ritkán fertőzött kórokozókkal. Amennyiben mégis felmerül ennek a gyanúja, az ivóvíz-szolgáltatót kell értesíteni, aki a probléma elhárításáig átmeneti ivóvizet biztosít.
  • Az ivóvíz, és különösen forró italok tárolására legjobb üvegfalú edényt használni, a műanyag palackokat pedig védeni kell a napfénytől. Műanyag vagy kézműves edényekben előfordulhat, hogy nemkívánatos anyagok oldódnak a benne tárolt italba, ami évekkel később krónikus betegségekhez vezethet.
  • Társaságunk ellátási területén a szolgáltatott ivóvíz kifogástalan minőségére való tekintettel az otthoni víztisztító berendezések használata szükségtelen. Ha valaki – bármilyen okból - mégis otthoni víztisztító és -adagoló berendezés vásárlása mellett dönt, azt megelőzően mindenképpen érdemes figyelembe venni és mérlegelni az alkalmazásának előnyeit és hátrányait, a szolgáltatott ivóvíz minőségét (tájékozódni társaságunknál, honlapunkon, vagy akár külön laboratóriumi vizsgálatot is végeztetni) és a megoldani kívánt problémát. Aki mindezek után is a vásárlás mellett dönt, feltétlenül olyan kisberendezést válasszon, amely rendelkezik az NNGYK által kiadott ivóvíz-biztonsági engedéllyel. A kisberendezések alkalmazási engedélye otthoni használatra és kizárólag a hálózati vezetékes víz utótisztítására vonatkozik, saját kútvíz tisztításának értékelésére nem terjed ki. A jelenleg érvényes engedéllyel rendelkező termékek listája az NNGYK honlapján található.
  • A használati melegvíz minőségét a melegvíz előállítására szolgáló berendezés után már nem ellenőrizzük, ezért ivásra, főzésre csak hideg víz használatát ajánljuk. A csapból eresztett meleg víz nagyobb arányban oldhat ki szennyező anyagokat a szerkezeti anyagokból, valamint mikrobiológiai minősége is kockázatosabb lehet, mint a hideg vízé.

Házi praktikák a takarékos vízhasználathoz

A jó minőségű víz fontos érték, nem áll korlátlanul rendelkezésre. Megőrzésére, tudatos használatára törekedni kell, erre egyéni szinten is számtalan lehetőség van.
  • A mosógépet, mosogatógépet maximális kihasználtság mellett üzemeltessük.
  • Vizet használó háztartási berendezések (mosó- és mosogatógép) vízhasználatáról tájékozódjunk vásárlás előtt. Egy víztakarékos mosógép vízhasználata mosásonként 35–60 liter közötti, egy korszerűtlen mosógépnél ugyanez 70–120 liter is lehet!
  • A vízcsap (hosszabb üzemszünetet követő) kifolyatása során felfogott víz pl. növények öntözésére, mosogatásra, felmosásra, WC öblítésre felhasználható.
  • A zuhanyozás vízhasználattól függően 20–50 liter, míg egy kádfürdő átlagosan 100–150 liter vízhasználattal jár.
  • Kézi zuhanyra és a kézmosó csapra víztakarékos zuhanyrózsát, perlátort érdemes felszerelni. Ezek gyakran az átlagosnál nagyobb vízpermet képződéssel járnak, ezért használatuk Legionella-fertőzés szempontjából érzékeny fogyasztók esetén (pl. egészségügyi intézményekben, idősotthonokban) kerülendő.
  • Konyhában kéttálcás mosogató kialakítása javasolt a mosogatás előtti áztatás lehetősége miatt.
  • Fogmosás közben folyatott víz helyett pohárba kitöltött vízzel 3 perc alatt kb. 15 liter víz spórolható.
  • Csepegtetős öntözőrendszer kiépítésével hatékonyabbá válhat az öntözés.
  • Autómosáshoz autómosó szivacsot használjunk, ne folyóvizet.
  • Használjunk víztakarékos WC-tartályt (pl. kétállású, szabályozható vízmennyiséget használó stb.)
  • Javítsuk meg a csöpögő vízcsapot: csöpögéssel (4 liter/óra = 35 m3/év), nagyon kis vízsugárban folyó vízzel (16–25 liter/óra = 140–220 m3/év) rengeteg víz pazarolható el.
  • Javasolt a vízórát rendszeresen (kéthetente/havonta) leolvasni, valamint ezáltal a fogyasztást nyomon követni, különösen fagyos időszakban, illetve tavasszal. A vezetékek és szerelvényeik vízzárósága romlik, elfagyás esetén, esetleg szélsőséges víznyomás-ingadozások következtében. A szivárgás helyétől, mértékétől és időtartamától függően a vízveszteség akár 30–50 m3-t is elérheti viszonylag rövid időn, akár egy hónapon belül (pl. kerti csap víztelenítő szerelvényének meghibásodása következtében). A rejtett szivárgás miatti túlfogyasztás könnyen ellenőrizhető a következőképpen: esti órákban, mikor már biztosan nincs semmilyen hálózati vízfogyasztás (étkezés, mosogatás, tisztálkodás, toalett-használat, mosás stb.), az összes vízvételi kifolyó szerelvény zárt állapotát ellenőrizzük, majd rögzítjük a vízóra állását, lehetőség szerint fényképpel, vagy a főszámláló és az összes forgó mutató helyzetének feljegyzésével. 6-8 óra elteltével, de feltétlenül az első vízhasználat előtt a vízóra leolvasását meg kell ismételni. Amennyiben a két leolvasás között különbség van, és kizárható az adott időszakban a szándékos vízhasználat, akkor a belső hálózaton vízszivárgás van.

További egészségvédelmi és fogyasztási tanácsok

Erre a linkre kattintva bővebb információ található a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) oldalán: Lakossági tájékoztató az ivóvízszolgáltatásról, az ivóvíz minőségéről és a gyakran ismételt kérdésekről című PDF-dokumentumban (gov.hu).